Monel K-500 Nikel Alaşımlı Ürünler Deniz Hizmeti İçin Yüksek Sertlik Neredeyse Manyetik Olmayan

Ürün ayrıntıları:
Menşe yeri: Çin
Marka adı: VANFORGE
Sertifika: ISO9001, ISO10012, ISO14001, OHSAS18001, ABS, BV, DNV, Lloyd, NK
Ödeme & teslimat koşulları:
Min sipariş miktarı: 500 kg
Fiyat: Negotiable
Ambalaj bilgileri: İhracat için denize uygun paket
Teslim süresi: 60 gün
Ödeme koşulları: L/C, T/T
Yetenek temini: Ayda 50 metrik ton

Detay Bilgi

Malzeme: Monel alaşımı K-500 İşlem: Açık kalıp dövme
Tedavi: Tavlanmış Yüzey: Soyulmuş
şekil: Yuvarlak Uzunluğu: İstek üzerine uzunlamasına kesin
Vurgulamak:

nikel yuvarlak çubuk

,

alaşım 825 yuvarlak çubuk

Ürün Açıklaması

Dövme yüksek mukavemetli korozyona dayanıklı nikel bakır alaşımlı Monel K-500 yuvarlak çubuk

MONEL® alaşımı K-500 (UNS N05500 / W.Nr. 2.4375), MONEL alaşımlı 400'ün mükemmel korozyon direncini daha fazla mukavemet ve sertlik avantajları ile birleştiren bir nikel-bakır alaşımıdır. Arttırılmış özellikler, nikel-bakır bazına alüminyum ve titanyum ilave edilerek ve kontrollü koşullar altında ısıtılarak elde edilir, böylece Ni3 (Ti, Al) 'nin submikroskopik partikülleri matris boyunca çökelir. Çökeltmeyi gerçekleştirmek için kullanılan termal işleme genellikle yaş sertleştirme veya yaşlanma olarak adlandırılır.

MONEL alaşımlı K-500 ürünleri için tipik uygulamalar, deniz hizmeti için zincirler ve kablolar, bağlantı elemanları ve yaylardır; kimyasal işleme için pompa ve valf bileşenleri; kağıt üretiminde kağıt hamuru işleme için doktor bıçakları ve kazıyıcılar; petrol kuyusu sondaj rakorları ve aletleri, pompa milleri ve pervaneleri, manyetik olmayan muhafazalar, petrol ve gaz üretimi için emniyet asansörleri ve valfleri; ve sensörler ve diğer elektronik bileşenler.

Kimyasal bileşim, %

Nikel (artı Kobalt) ............................................. ........ 63.0 dk.

Karbon................................................. ....................... 0,25 maks.

Manganez ................................................. .................. 1.5 maks.

Demir................................................. ............................... 2.0 maks.

Kükürt ................................................. ......................... 0,01 maks.

Silikon ................................................. .......................... 0,5 maks.

Bakır ................................................. ..................... 27.0 - 33.0

Alüminyum ................................................. ................. 2.30 - 3.15

Titanyum ................................................. ................... 0,35 - 0,85

Alaşımın yararlı bir özelliği, oldukça düşük sıcaklıklarda bile neredeyse manyetik olmayan olmasıdır. Bununla birlikte, işlem sırasında malzemenin yüzeyinde manyetik bir tabaka geliştirmek mümkündür. Alüminyum ve bakır ısıtma sırasında seçici olarak oksitlenebilir ve parçanın dışında manyetik nikel açısından zengin bir film kalır. Etki, yüksek bir yüzey / ağırlık oranının olduğu ince tel veya şerit üzerinde özellikle fark edilir. Manyetik film asitle asitleme veya parlak daldırma ile çıkarılabilir ve malzemenin manyetik olmayan özellikleri geri yüklenir.

Düşük manyetik geçirgenlik, yüksek mukavemet ve iyi korozyon direncinin kombinasyonu, özellikle petrol kuyusu etüt ekipmanı ve elektronik bileşenler olmak üzere bir dizi uygulamada avantaj sağlamak için kullanılmıştır.

Mekanik özellikler

MONEL alaşım K-500'ün düşük sıcaklık özellikleri göze çarpmaktadır. Süneklik ve tokluk neredeyse hiç bozulmazken, gerilme ve akma dayanımları sıcaklık düştükçe artar. Sıvı hidrojeninki kadar düşük sıcaklıklarda bile sünek-kırılgan dönüşüm olmaz. Böylece alaşım birçok kriyojenik uygulama için uygundur.

Cıvatalama

MONEL alaşımı K-500, ASME Kazan ve Basınçlı Kap Kodu tarafından civatalama olarak kabul edilebilir bir malzeme olarak onaylanmıştır. Bölüm VIII, 500 ° F'ye kadar Bölüm 1 kullanımı için izin verilen gerilimler, en son revizyon olan ASME Kod Örneği 1192'de sunulmaktadır.

Korozyon direnci

MONEL alaşım K-500'ün korozyon direnci, yaşla sertleştirilmiş durumda, alaşım K-500'ün bazı ortamlarda stres korozyonu çatlamasına karşı daha büyük bir eğilime sahip olması dışında alaşım 400'e eşdeğerdir.

MONEL alaşım K-500'ün ekşi gaz ortamına dayanıklı olduğu bulunmuştur. Asidik ve bazik pH'larda (1.0 ila 11.0 aralığında) doymuş (3500 ppm) hidrojen sülfür çözeltilerine 6 gün boyunca sürekli daldırıldıktan sonra, yaşla sertleştirilmiş tabakanın U-bükülme örneklerinde herhangi bir çatlama görülmedi. Numunelerin sertliği 28 ila 40 Rc arasında değişmektedir. Yüksek hızlı deniz suyunda çok düşük korozyon oranlarının ve yüksek mukavemetin kombinasyonu, K-500 alaşımını denizcilik hizmetindeki santrifüj pompaların şaftları için özellikle uygun hale getirir. Durgun veya yavaş hareket eden deniz suyunda kirlenme meydana gelebilir, ardından çukurlaşma meydana gelebilir, ancak bu çukurlaşma oldukça hızlı bir ilk saldırıdan sonra yavaşlar.

Isıtma ve asitleme

MONEL alaşım K-500 üzerinde iki tip tavlama prosedürü gerçekleştirilir: çözelti tavlaması ve proses tavlaması. Tedaviler hem amaçları hem de prosedürleri bakımından farklıdır.

Çözelti Tavlama

MONEL alaşımı K-500, ikincil bir faz olan Ni3'ün (Ti, Al) submikroskopik parçacıklarının oluşumu ile sertleştirilir. Partiküllerin oluşumu, yaşla sertleşen (veya çöktürerek sertleşen) bir ısıl işlem sırasında katı hal reaksiyonu olarak gerçekleşir. Yaşlanma işleminden önce alaşım bileşeni, önceki işlem sırasında alaşımda oluşmuş olabilecek fazları çözmek için çözelti ile tavlanmalıdır. Çözelti tavlaması normalde sıcak bitmiş ürünler 1800 ° F'ye ve soğuk işlenmiş ürünler 1900 ° F'ye ısıtılarak gerçekleştirilir. Aşırı tahıl büyümesini önlemek için, sıcaklıktaki süre minimumda tutulmalıdır (normalde 30 dakikadan az). Zararlı fazların çökelmesini önlemek için ısıtma (rampa) ve soğutma süreleri minimumda tutulmalıdır. Çözelti tavlama işleminden sonra soğutma normalde suda söndürme ile gerçekleştirilir.

Proses Tavlama

Üretimde mekanik işleme ve daha sonra alaşım K-500 ürünlerinin oluşturulması sırasında,

ürünü yumuşatmak için ara işlem tavlaması gerekebilir. Bu tür tavlar yapıyı yeniden kristalize eder ve tipik olarak 1400 ° -1600 ° F arasındaki sıcaklıklarda gerçekleştirilir.

Daha yüksek sıcaklıklar ürünü tavlarken, aşırı tahıl büyümesini önlemek için ara işlem tavlama sıcaklıkları sınırlıdır. Yaşlanmış alaşım K-500 ürününün sertliğini tehlikeye atabilecek ikincil fazların oluşumunu önlemek için sıcaklıktaki süre sınırlandırılmalıdır.

Parça ayarlanan sıcaklığa ulaştıktan ve eşitleme işlemi tamamlandıktan sonra alaşım ürününü yumuşatmak için normalde yeterlidir. Kullanıcı 1,5 saatten daha uzun süre sıcaklıkta maruz kalmanın önerilmediği konusunda uyarılır. Aşırı maruz kalma titanyum karbür (TiC) oluşumuna neden olabilir. Bu bileşik, titanyumun sertleştirme reaksiyonuna, Ni3 (Ti, Al) oluşumuna katılamayacağı şekilde K-500 alaşımını sertleştirmek için kullanılan yaşlanma sıcaklıklarında kararlıdır. Böylece mukavemet ve sertlik tehlikeye girebilir.

Açıkçası, titanyum karbür fazının oluşumundan kaçınmak en iyisidir. Bununla birlikte, faz yanlış işlemenin bir sonucu olarak oluşursa, partikülleri çözmek için 2050 ° F'da 30 dakika boyunca çözelti tavlaması gerekir. Bu ısıl işlemin, şekillendirilebilirliği biraz bozabilecek büyük bir tane boyutuyla sonuçlanacağına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, eğer bileşen yaşlanma tedavisi sırasında tam sertlik ve mukavemet geliştirecekse, yüksek sıcaklıkta çözelti işlemi gereklidir.

K-500 alaşımı için Federal Standart, QQ-N-286, sadece çözelti tavlamasını ele alır. İşlem içi tavlama, ısı işlemcinin takdirine bırakılmıştır. Revizyon F'de belirtilen çözelti tavlama sıcaklığı aralığı 1600 ° ila 1900 ° F'dir. Dolayısıyla, bir alaşım K-500 bileşeninin titanyum karbür varlığı nedeniyle 2050 ° F'da çözelti tavlanması gerekiyorsa, daha sonra nihai ısıl işlemden önce (çözelti tavlama + yaş sertleşmesi) bölüm kalınlığında azaltılması gerekir. şartname. Revizyon G, çözelti tavlama gereksinimini minimum 1600 ° F tavlama sıcaklığına değiştirmiştir. Bu nedenle, 2050 ° F'da tavlanmış malzeme çözeltisi, kesit kalınlığında daha fazla azaltılmadan yaşlandırılabilir ve spesifikasyonun (mekanik özellikler, vb.) Diğer gereksinimlerini karşılaması durumunda kabul edilebilir.

Optimum yaşlanma yanıtı ve maksimum yumuşaklık için, ısıtma sıcaklığından gecikmeden etkili bir su söndürme elde etmek önemlidir. Söndürmede bir gecikme veya yavaş bir söndürme, yaş sertleştirme fazının kısmi çökelmesine ve daha sonra yaşlanma yanıtının bozulmasına neden olabilir. Suya hacimce yaklaşık% 2 alkol ilave edilmesi oksidasyonu en aza indirir ve asitle temizleme işlemini kolaylaştırır.

Maksimum özelliklerin elde edilmesi için aşağıdaki yaş sertleştirme prosedürleri önerilir.

1. Yumuşak malzeme (140-180 Brinell, 75-90 Rockwell B).

1100 ° ila 1125 ° F arasında 16 saat boyunca bekletilir, ardından fırın ila saatte 900 ° F başına 15 ° ila 25 ° F oranında soğutulur. 900 ° F'den oda sıcaklığına soğutma, soğutma hızına bakılmaksızın fırın veya hava soğutması veya söndürme yoluyla gerçekleştirilebilir. Bu prosedür, dövülmüş ve söndürülmüş veya tavlanmış dövmeler, tavlanmış veya sıcak haddelenmiş çubuklar ve büyük soğuk çekilmiş çubuklar (çapı 1½'den büyük) ve yumuşak tel ve şerit için uygundur.

2. Orta derecede soğuk işlenmiş malzeme (175-250 Brinell, 8-25 Rockwell C).

1100 ° ila 1125 ° F arasında 8 saat veya daha uzun süre beklettikten sonra saat başına 15 ° ila 25 ° F'yi aşmayacak bir hızda 900 ° F'ye kadar soğutun. Özellikle malzeme sadece biraz soğuk işlenmişse, sıcaklıkta 16 saat boyunca tutularak daha yüksek sertlikler elde edilebilir. Genel bir kural olarak, başlangıç ​​sertliği 175-200 Brinell olan malzeme tam 16 saat tutulmalıdır. 250 Brinell (25 Rockwell C) üst rakam yakın malzeme 8 saat içinde tam sertlik elde etmelidir. Bu prosedürler soğuk çekilmiş çubuklar, yarı sert şerit, soğuk üzgün parçalar ve orta meneviş tel için geçerlidir.

3. Tamamen soğuk işlenmiş malzeme (260-325 Brinell, 25-35 Rockwell C).

980 ° ila 1000 ° F arasında 6 saat veya daha uzun süre bekledikten sonra saat başına 15 ° ila 25 ° F'yi aşmayan bir hızda 900 ° F'ye kadar soğutun. Bazı durumlarda, sıcaklıkta 8 ila 10 saat tutularak biraz daha yüksek sertlikler (özellikle sertlik aralığının alt ucuna yakın malzeme ile) elde edilebilir. Bu prosedür yay temperli şerit, yay teli veya küçük, soğuk şekillendirilmiş bilyalar gibi çok soğuk işlenmiş parçalar için uygundur.

NOT: Soğutma fırını her adımda 4 ila 6 saat tutarak, 100 ° F'lik adımlarla yapılabilir. Örneğin, prosedür 1 900 ° F'da 1100 ° F + 4 ila 6 saatte 1000 ° F + 4 ila 6 saatte 16 saat olabilir. Bununla birlikte, 1, 2 ve 3'te tarif edilen prosedürler genellikle daha yüksek özellikler verecektir.

Bazı durumlarda, maliyet tasarrufu için veya ara özellikler elde etmek için ısıl işlem süresini azaltmak istenebilir. Tüm olasılıkları kapsayacak spesifik önerilerde bulunmak zordur. En iyi prosedür, sertleştirilecek malzemenin kesitini çoğaltan numuneler üzerinde pilot testler yapmaktır.

asitle temizleme

Paklama, K-500 alaşımı üzerinde temiz bir yüzey üretmek için standart bir yöntemdir.

Sıcak Şekillendirme.

Deformasyon sırasında uygun sıcaklık, sıcak dövülebilirliğin sağlanmasında en önemli faktördür. Sıcak çalışma MONEL alaşımı K-500 için önerilen maksimum ısıtma sıcaklığı 2100 ° F'dir. Metal sıcak bir fırına yüklenmeli ve homojen bir şekilde ısıtıldığında çekilmelidir. Bu sıcaklıkta uzun süre bekletilmesi zararlıdır. Malzemenin uzun süreli ıslanmaya maruz kalacağı bir gecikme olursa, sıcaklık çalışmaya hazır hale gelene kadar kısa bir süre öncesine kadar 1900 ° F'ye düşürülmeli veya tutulmalıdır, daha sonra 2100 ° F'ye getirilmelidir. Parça eşit olarak ısıtıldığında, geri çekilmelidir. Uzun bir gecikme durumunda, çalışma fırından çıkarılmalı ve su söndürülmelidir.

Sıcak çalışma sıcaklığı aralığı 1600 ° ila 2100 ° F'dir. Ağır iş en iyi 1900 ° ve 2100 ° F arasında yapılır; 1600 ° F'nin altında çalışma tavsiye edilmez. Dövülerek daha ince taneler elde etmek için, son yeniden ısıtma sıcaklığı 2000 ° F olmalı ve son dövme işleminde alanın en az% 30 azaltılması gerekir.

Sıcak çalışma tamamlandığında veya MONEL alaşım K-500'ün daha fazla sıcak çalışmadan önce soğuması gerektiğinde, havada soğumasına izin verilmemeli, ancak 1450 ° F veya daha yüksek bir sıcaklıktan söndürülmelidir. Parçanın yavaşça soğumasına izin verilirse, bir dereceye kadar kendi kendine ısıl işlem görür (yaşla sertleşir) ve sonraki yeniden ısıtma sırasında termal bölünmeye veya yırtılmaya yol açabilecek stres oluşur. Buna ek olarak, söndürülmüş malzeme yaş sertleşmesine daha iyi tepki verir, çünkü yaş sertleştirici bileşenlerin çoğu çözelti içinde tutulur.

Malzemenin yüzeyi daha az bir dereceye kadar oksitlenecek ve hacimce yaklaşık% 2 alkol içeren suda söndürüldüğünde turşu daha kolay olacaktır. Soğuk şekillendirme. Tavlanmış durumda, alaşım K-500 standart prosedürlerle soğuk işlenebilir. Alaşım oluşturmak için önemli miktarda güç gerektirse de, mükemmel sünekliğe sahiptir.

talaşlı

K-500 alaşımının ağır işlenmesi en iyi şekilde malzeme tavlanmış durumda veya sıcak işlenmiş ve söndürülmüş durumda olduğunda gerçekleştirilir. Bununla birlikte, yaşla sertleştirilmiş malzeme, yakın toleranslara ve ince finisajlara kadar işlenebilir. Bu nedenle önerilen uygulama, biraz büyük boyutlu, yaşla sertleşen ve daha sonra boyuta göre işlemektir. Yaşlanma sırasında, hafif bir daralma (yaklaşık 0.0002 inç / inç) meydana gelir, ancak düşük sıcaklıklar ve yavaş soğutma oranları nedeniyle çok az çarpılma meydana gelir.

Mevcut ürünler ve özellikler MONEL alaşımı K-500, UNS N05500 ve Werkstoff Nr olarak belirlenmiştir. 2,4375. Petrol ve gaz servisi için NACE MR-01-75'te listelenmiştir. Alaşım K-500 boru, boru, yuvarlak çubuk, yassı çubuk, dövme dahil olmak üzere çok çeşitli standart değirmen formlarında döşenmiştir. Popüler formlar ve boyutlar stoktan temin edilebilir; konvertörlerden birçok özel ürün elde edilebilir.

Mevcut ürünler ve teknik özellikler

Çubuk, Çubuk ve Dövülerek - BS3075NA18 (Tel), BS3076NA18 (Çubuk ve Çubuk), ASTM B 865 (Çubuk ve Çubuk), DIN 17752 (Çubuk ve Çubuk), DIN 17753 (Tel), DIN 17754 (Dövülerek), QQ- N-286 (Çubuk, Çubuk ve Dövülerek), SAE AMS 4676 (Çubuk ve Çubuk), ASME Kod Kılıfı 1192 (Çubuk ve Çubuk), ISO 9723 (Çubuk), ISO 9724 (Tel), ISO 9725 (Dövülerek)

Boru ve Boru - BS3074NA18 (Dikişsiz Boru ve Boru), DIN 17751 (Boru ve Boru)


Ürün boyutu aralığı
Çapı: 100mm - 600mm
Uzunluk: istek üzerine

Üretim süreci

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin

Bunların İçinde Olabilirsiniz